DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 27.10.2011 13:22:03 

Vítejte na stránkách morčátka Elzy

VZHLED MORČETE

                                                                                                                                    

                                                                                  

CHARAKTERISTIKA MORČETE DOMÁCÍHO

hmotnost 700-1200(až 1800g)

délka těla 20-36 cm

délka života 5 až 8 (10) let

pohlavní dospělost samec 6-7 týdnů samice 4-5 týdnů

průměrná délka říje 24 hod (z toho hlavní říje 10 hod)

délka březosti 58-75dní (nejčastěji 68)

počet mláďat ve vrhu 1-6 (průměrně 2-4)

porodní hmotnost 50-120g (průměrně 90g)

počet vrhů za rok 4-5 (doporučeno 2-3)

odstav 4-6 týdnů

  

TYP A STAVBA TĚLA                                                        

Stavba těla je u všech plemen morčat stejná . Plemenné rozdíly jsou v délce srsti a její struktuře , v přítomnosti nebo v nepřítomnosti rozet a jejich počtu a umístění. Morče musí celkově působit pevným, silným a kompaktním dojmem avšak bez přetučnění. Široká oblá hlava přechází v silný a krátký krk. Ramenní partie je široká a dobře osvalená. Předhrudí je plné a široké, lopatka je dobře osvalená. Ramena přechází v nepříliš dlouhý hřbet. Hřbet je pevný a široký .Zadní část je široká a oblá, ocas chybí. Končetiny jsou krátké, rovné a silné. Přední nohy mají 4 prsty, zadní 3 prsty. Prsty jsou zakončeny drápky. Morče má v horní čelisti vepředu dva velké, ostré přední zuby (hlodáky) a v zadní části 4 zuby (stoličky). Ve spodní čelisti je to stejné.

TAXONOMICKÉ ZAŘAZENÍ MORČETE

 

NADŘÍŠE Eukaryota

ŘÍŠE

Živočišná (Animalia)

PODŘÍŠE

Mnohobuněční (Metazoa)

ODDĚLENÍ

Triblastika
ŘADA Druhoústí (Deuterostomia)

KMEN

Strunatci (Chordata)

PODKMEN

Obratlovci (Vertebrata)

NADTŘÍDA

Čelistnatci (Gnathostomata)
TŘÍDA Savci (Mammalia)

PODTŘÍDA

Živorodí (Theria)

NADŘÁD

Placentálové (Placentalia nebo Eutheria)
ŘÁD Hlodavci (Rodentia)

PODŘÁD

Dikobrazočelistí (Hystricognathi)

ČELEĎ

Morčatovití (Caviidae)
PODČELEĎ Morčata (Caviinae)

ROD

Morče (Cavia)
DRUH Morče domácí

       

 

PLEMENA  MORČAT

Dlouhosrstá morčata

Šeltie : Váží 800 až 1200 g. Má dlouhou , hladkou a splývavou srst.Na těle nemá víry.

  

 

                          
Coronet  ( neboli korunka) : Má rovnou , splývavou srst.Na čele má rozetu.

 

   

Angora : Má 4-8 rozet , je to vlastně dlouhosrstá rozeta.Srst padá přes oči.

   

 


Peruánec : Dlouhá srst i v obličeji.Na kyčlích má rozety.Má hrozně dlouhou srst.

 

   

Merino : Má kudrnatou srst a má uprostřed čela 1 vír.

 

   

Texel : Má vlnitou lámanou srst.Nemá žádný vír (rozetu).

 

    

Alpaka :Po celém těle pod kudrnatou srstí má Alpaka schované rozety.

 

    

Mohér : Je vlastně kudrnatá Angora.

není foto

__________________________________

Krátkosrstá morčata

Hladkosrsté obyčejné : Má 2 až 3 cm dlouhou , hladkou , lesklou srst.

 

    

Anglický crested : Má 2 až 3 cm dlouhou srst , je hustá.Má vír na čele.

                                                            

 

    

Americký crested : Je vlastně úplně stejný jako Anglický crested , má také vír na čele , ale má jinak zbarvenou srst než vír. 

 

    

Americký teddy : Vzhledově je Americký teddy k nerozeznání od Anglického rexe , ale je geneticky odlišný.

 

    

Švýcarský teddy  : Srst je delšínež 7 cm. Působí polámaným dojmem. 

 

    

Rozeta : Má všude po těle rozety ( víry )

  

    

Anglický rex : Srst má dlouhou 3 cm a působí polámaným dojmem.

 

_______________________________

Bezsrstá morčata  -  ' Naháči

( autor : Zdeňka Jakubková  )

   

Jsou známa dvě plemena :

1.  Skinny quinea pig - mají chmýřovité, drátovité a kudrnaté chlupy na hlavě, nose a končetinách. Některé mohou mít více chlupů na zádech, případně kdekoliv jinde. Proto jsou občas nazývána chlupatá bezsrstá skinny morčata.

4 měsíční mládě, samec      

1 měsíční mládě, samička

                              

Původ

Bezsrstá morčata - jsou málo rozšířená a proto není snadné sehnat o nich nějaké  informace. Tento druh byl vyšlechtěn v laboratořích v Kanadě, údajně za účelem  studie kosmetických přípravků. Jako první je v roce 1976 předvedla laboratoř Charles River's Lab. Mají stejnou genetickou mutaci jako Čínský chocholatý pes.

   Původně byla vyšlechtěna bílá červenooká morčata. Z laboratoří se tento druh dostal k chovatelům, kteří jej křížili s krátkosrstými morčaty. Tím získali řadu různých barev a druhů, rozlišují se například “Rainbow”, “Broken”, “TSW” a “Himalájská”.

   Zvířata je možné získat od chovatelů, případně zvířata z původního chovu přímo v laboratořích  Charles River's Lab.

Chov

Americká asociace chovatelů morčat doposud neuznala bezsrstá morčata jako oficiální chovy “Skinny” a “Baldwin” morčat. Někteří chovatelé na jejich uznání usilovně pracují.

   Samička může být připuštěna nejdříve ve 4-5 měsících a nemělo by to být později než v 7-9 měsících. Sameček je pohlavně dospělý v 3-6 měsících. Samička by měla mít pauzu asi 5 měsíců po odstavení mláďat před dalším připuštěním.

Morčata druhu Skinny mají gen, který se dědí recesivně. Pářením dvou čistých bezsrstých morčat dostaneme vždy čistá bezsrstá morčata.

   Křížením čistého bezsrstého a normálně chlupatého morčete můžeme dostat pouze morče, které je nositelem bezsrstého genu, nikdy však ne čisté bezsrsté. Takováto morčata mají drsnou kudrnatou srst. To, která morčata z vrhu jsou nositelem genu,  se pozná až jejich křížením s čistým bezsrstým morčetem. Křížením čistého bezsrstého morčete s nositelem genu se získá přibližně 50% bezsrstých potomků. S každou další generací se tato pravděpodobnost zvyšuje. Takto získaná morčata jsou chlupatější než čistá bezsrstá a proto je potřeba  dále je křížit s čistými bezsrstými morčaty pro snížení množství chlupů. Po několika generacích budou mít tak málo chlupů, že je možné je pářit mezi sebou.

   Páření čistého bezsrstého samečka se samičkou, která je nositelem genu,  vyústí ve větší  a odolnější potomstvo. Sice to bude trvat mnohem déle, ale zkvalitní se tím chov po genetické stránce, zvětší se velikost morčat, zlepší jejich tvar, zvýší odolnost a prodlouží život.

2. Baldwin quinea pig - jsou úplně lysí, bez chlupů. Těm, kteří pocházejí z nositelů genu, chlupy vypadají až v dospělosti. Skinny a Baldwini jsou bezsrstí z různých důvodů, každý z těchto druhů má jiný zmutovaný gen. Zdá se, že geny Skinnů a Baldwinů  spolu nejsou svázány a ani spolu děděny. Křížením Skinny a Baldwina se získá chlupaté potomstvo, tedy tyto geny jsou geneticky velmi odlišné.

Baldwinům chybí brzlík (thymus), proto jsou považovaní za anatomicky abnormální, což může působit problémy při rozmnožování, zejména u samečků. Zdá se, že jsou-li Baldwini odolnější, schopni množení a dostatečně vyvinuti, potom jejich imunitní systém se snad bude zlepšovat z generace na generaci.

Původ

   Morče druhu Baldwin guinea pig bylo vyšlechtěno z Amerických bílých crestedů chovatelem Calor Millerem v Kalifornii. Vznikly křížením s bílým crestedem, což vyústilo v přirozenou mutaci.

Chov

Samička může být připuštěna nejdříve ve 4-5 měsících a nemělo by to být později než v 7-9 měsících. Sameček je pohlavně dospělý v 3-6 měsících. Samička by měla mít pauzu asi 4-5 měsíců po odstavení mláďat před dalším připuštěním.

   Chování morčat druhu Baldwin je velmi podobné chování morčat druhu Skinny.

   Pářením dvou čistých Baldwinů se získají vždy čistá baldwinovská mláďata, která jsou chlupatá a chlupy jim vypadají po jejich odstavení a dospění.

   Křížením Baldwina s normálním chlupatým morčetem se může získat nositel baldwinovského genu. To, která morčata z vrhu jsou nositelem genu, se pozná až jejich křížením s čistým baldwinovským morčetem. Křížením Baldwina s nositelem baldwinovského genu se dostane Baldwin, který má chlupy, které mu nakonec až dospěje vypadají.

                   Morčata Cuys                         

                               popis plemen

Cuys morčata pocházejí z Jižní Ameriky.Chovatelé nazývají tyto morčata 'cuy', 'cuys'nebo 'cuyes' (což česky znamená morče-morčata.)v Jižní Americe jsou už po dlouhá staletí chována jako hospodářská zvířata na maso.Chována jsou na spec iálních farmách v několik desítek metrů dlouhých halách,které jsou členěné na jednotlivé boxy o velikosti 2x2 metry.Krmena jsou kukuřicí,travinami a cukro vou třtinou.

Cuy morčata se mohou od normálních morčat dále lišit také v počtu   prstů na jednotlivých končetinách. Normální morče na přední nožce 4 prsty a na zadní 3, kdežto cuy může mít až 7 a 6 prstů . Ty mohou být plně funkční, nebo mohou sloužit pouze jako paspárky. Tato polydaktilie je genetická chyba, která doprovází obří růst.Dnes jsou morčata cuys morčata známa ve všech  rasách i barvách,od hladkých jednobarevných až po dlouhosrstá tříbarevná.O cuys morčatech je všeobecně známo, že jsou dosti plachá.Díky evropskému chovu , který není zaměřen na užitkovost ,ale na chov jako hobby jsou zvířata klidnější. 

ROZEZNÁVAJÍ SE DVA DRUHY OBŘÍCH MORČAT A TO PODLE VELIKOSTI:

1 Cuy - hmotnost   se pohybuje mezi   1 900 -  2 500  g

2 Cabayos  - hmotnost až  4  kg, délka  ' 50 cm '

   

Některé   informace  ,   (  fotografie  )   jsem  čerpala  z 

www.klubmorcat.cz

 (   mám   povolení   . )